פרשת בא

אני הכבדתי את ליבו

בורא עולם אומר למשה, לך אל פרעה, תגיד לו שצריך לשחרר את בני ישראל. אלא שבורא עולם מסיים את המשפט במילים "כי אני הכבדתי את ליבו". הכוונה היא שאמנם פרעה מסרב לשחרר את בני ישראל אפילו שהוא קיבל כבר כמה מכות טובות מבורא עולם, אבל זה כי אני הכבדתי את ליבו, גרמתי ללב שלו שיהיה כבד, שימשיך להתעקש… אבל אם זה כך, אם ה' הכביד את ליבו, אז ישר כולם שואלים, מה יעזור שמשה ילך אליו וידבר איתו, הרי בורא עולם עושה שפרעה לא יקשיב?!

אז באמת בורא עולם התכוון להעביר למשה שני מסרים. קודם כל, משה, מן הסתם כבר התחלת לדאוג, כי הרי אני הבטחתי לך לפני הרבה זמן שפרעה יקשיב, והנה עברו כבר כמה חודשים, ואתה הולך ומנסה לשכנע אותו, והוא מקבל מכות, ועדיין הוא לא משתכנע, אז אתה בטח דואג אולי באמת פרעה כזה "אמיץ" וימשיך להתעקש?

אז דבר ראשון תדע שזה בסדר, הכל תחת שליטה, הוא לא כזה "אמיץ", אם כבר אז הוא סתם טיפש, אבל גם הוא לא כל כך טיפש להמשיך לקבל סתירות לחי ולהתעקש, אלא זה אני הכבדתי את ליבו.

ודבר שני שאני רוצה שתדע, שזה לא סתם מתעכב, זה לא סתם שאני מכביד את ליבו בלי שום סיבה, אלא המטרה היא "למען שתי אותותי אלה בקרבו" – אני רוצה שהוא ימשיך להתעקש, כי יש לי תוכנית לתת לו עשר מכות, ואלו לא סתם עשר מכות, אלא הן מסודרות אחת אחת, שבכל אחת אני מראה בדיוק שאני שולט בחלק אחר בבריאה, ואם פרעה פתאום יחליט להיכנע עכשיו, אז אמנם הרווחנו מטרה אחת, שבני ישראל יצאו ממצרים, אך לא ארוויח את המטרה השנייה…

איזו מטרה? וחוץ מזה, מה הקשר אלינו

המטרה השנייה היא "למען תספר" – שתוכל לספר לילדים שלך, לנכדים שלך, לדורות שיהיו עוד 3000 שנה, איך אני שולט ממש בכל הבריאה, רוחות השמים, בעלי החיים, הכוכבים, ביצירת האדם, ובלקיחת הנשמה ממנו. כי המטרה העיקרית היא להראות לילדים שלי, אלו שיהיו עוד אלפי שנים, כן, זה אתה שקורא את זה, וישאלו, רגע, מי אמר לכם שיש בורא לעולם? אז נוכל להעביר את זה מדור לדור, לא אדם אחד, אלה דור שלם של מיליוני אנשים, איך ראינו שבורא עולם שולט בכל, והוא עשה את לאט, לאורך חודשים, כדי שלא נחשוב בטעות שהיה כאן איזה מופע אור קולי, כמה פעלולים טכניים כמו בהוליווד. אז למרות שיכולתי להשמיד אותם ברגע, העדפתי ללמד אותם מסכת עינויים, התעללות ארוכת טווח, כדי שיהיה לכם מה לספר כל השנים הבאות.

בורא עולם שינה את ההיסטוריה, שינה את כל חוקי הטבע, רק בשבילך! להגיד לך שהוא כאן, שהוא משגיח עליך, שהוא שומע אותך, שכל מה שקורה לך זה ממנו.

כמו ששם במצרים הכל היה נס, גם הדברים הרגילים שאתה רואה כל יום, שאתה נושם, שאתה אוכל, שאתה מדבר, שאתה זז! הכל זה נס אפילו הרבה יותר ממצרים! רק הניסים האלו הם ניסים "רגילים", כבר התרגלנו, כי בורא עולם כבר קבע אותם בתור חוקי הטבע, אבל זה לא אומר שאתה צריך לשכוח שהם באמת ניסים…

אם היית רואה עץ שמגדל בתוך הגזע שלו עץ קטן, ואחרי כמה חודשים נקרע העץ הגדול ונופל הקטן לתוך האדמה ומתחיל לגדול שם, מה היית אומר??

או אם היית רואה שלוקחים זרע, ושותלים באדמה, ויוצא משם לאחר כמה חודשים תינוק, מה היית אומר?? אז למה עכשיו אתה לא אומר כלום כשהסדר הפוך? מה? זה נס פחות גדול? לא, פשוט לזה התרגלת, ולזה לא התרגלת… אל תיתן לכוח ההרגל לגרום לך להפסיד…

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: