פרשת עקב

ועתה ישראל "מה" ה' אלקיך שואל ממך

מה באמת ה' רוצה ממני? טוב זה ברור, שאני אנסה לאהוב אותו כמו שהוא אוהב אותי, שאני אחשוב עליו, שאנסה לשמח אותו, למרות שהוא בורא עולם ויש לו הכל, עדיין הוא שמח כשאני מברך אותו, כשאני מתפלל אליו, כשאני מתגבר על התאוות שלי, על הרצונות שלי.

אבל כאן התורה רומזת לך יותר מזה.

כשעם ישראל בא בעבר בתלונות למשה ואהרן, משה, שהיה עניו מאוד, ענה להם כמובן בענווה, "ונחנו מה?", כאילו, מה אתם רוצים ממני ומאהרן? מה אנחנו בכלל? אנחנו סתם קטנים.

עכשיו התורה רוצה לרמוז לך, שאפילו שלפעמים אתה מרגיש, מה אני בכלל, מה אני הבבא סאלי, מה אני מסוגל להיות כזה צדיק? אני  מסוגל לשמור שבת עם כל ההלכות, להתפלל בכוונה, להתגבר על המידות, לאהוב את ה'? ברור שאני לא מסוגל, אז מה בכלל הטעם לנסות?

טעות! גם אם אתה חושב "מה" אני בכלל, זה בדיוק מה שהקב"ה רוצה ממך, את ה"מה" הזה.

אתה חושב שאתה לא יכול הרבה? אז אני מבקש ממך קצת.

אתה חושב שהקצת הזה לא שווה? טעות חמודי, זה יצר הרע מכניס לך את המחשבות האלה, באמת לבורא עולם זה הכי חשוב, הרי זה בדיוק "מה" שהוא מבקש ממך! אז אם אני מבקש ממך 20 שקלים, ואתה חושב, הלוואי שיכולתי לתת לו 2000 שקלים, אבל אין לי כרגע, אז לא מתאים לתת 20 כי זה קצת ולא מכובד, אז אני לא אתן כלום… זה נשמע הגיוני? הרי אם זה מה שביקשתי, רק 20 שקלים, למה זה קצת? זה מה שאני מבקש כרגע.

בעזרת ה', תיתן 20, אולי פעם תזכה להיות עשיר, ואז אבקש יותר, לפי מה שאתה יכול, אבל כרגע זו בכלל לא השאלה.

חבל לעשן, לא בריא

אם רק היית יודע כמה חשוב לבורא עולם כל צעד קטן שאתה עושה, לא היה יום שלא היית מנסה לעשות משהו! איזו שמחה לבורא עולם אתה יכול לגרום. ואם יש לך הזדמנות לשמח את ה', לא תעשה את זה??

הרב שך אושפז פעם לניתוח מאוד מסוכן. לאחר הניתוח הוא אושפז לאיזו תקופה, והייתה שם אחות, שאינה שומרת תורה ומצוות, שטיפלה בו במסירות. לפני ששוחרר, קרא לאחות. האחות הזאת הייתה מעשנת, אז הוא דיבר איתה באריכות על הנזק שזה גורם לה, וכמה הוא ירגיש טוב אם היא תפסיק לעשן, כי אחרי שהיא הייתה כל כך נחמדה איתו, הוא לא ירגיש טוב אם היא תמשיך לסכן את בריאותה. טוב, היא שמעה שכל כך איכפת לרב, אחד מגדולי ישראל, שהיא תפסיק לעשן, אז רק בגלל הבקשה שלו היא הסכימה.

לאחר מכן שאלו את הרב, למה הרב לא ביקש שהיא לפחות תשמור שבת, אם היא כל כך מעריכה את הרב, אולי הייתה מסכימה. ענה להם הרב, אם הייתי מבקש שתשמור שבת, אולי הייתה מסכימה, אבל זה לא היה מחזיק מעמד, כי היא עדיין לא מבינה מה זה בכלל שבת ומה החשיבות שלה, ולאחר זמן הייתה מפסיקה לשמור, אך כעת שביקשתי ממני להפסיק לעשן, וזה היא כן מבינה, ומסכימה לעשות בשבילי, אז תחשבו כמה פעמים היא תחסוך חילולי שבת רק מהסיגריות!

יקירי, הבנת? היא הרי תמשיך לחלל שבת, אבל רק בשביל להוריד כמה סיגריות היה שווה לרב לדבר איתה! למה? כי ה' רוצה ממך "מה" שאתה יכול כרגע. אפילו שהיית יכול לחשוב, מה כבר משנה עוד סיגריה, גם ככה היא מחללת שבת… אז אתה רואה שכן משנה! אתה בן של מלך, בן של בורא עולם! כל מעשה, אפילו הכי קטן, יש לו השפעה אדירה! תשמח שה' כל כך אוהב אותך, וכל כך איכפת לו מכל מעשה "קטן" שאתה עושה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.