פרשת כי תצא

מרגיש שאתה במלחמה עם אויב?

אני במלחמה? מי האויב? יש כל כך הרבה ששונאים אותנו, מי זה עכשיו?

צודק, יש הרבה, ערבים, אנטישמים, או"ם, צרפת, איראן, לא חסר, אבל כאן מדובר על "האויב" – האויב הגדול ביותר שלך, זה שיש לך תמיד מלחמה איתו. זה אויב מיוחד, הוא לא נח בלילה, הוא לא עושה הסכמי שלום, לא עושה הפסקות אש, זה יצר הרע!

כן, זה שגורם לתחושות האלו מבפנים שמשגעות אותך, זה שנותן לך להרגיש כאילו אתה לא מסוגל, כאילו אתה לא יכול להזיז את העיניים הצידה כדי לא להסתכל על מה שאסור, כאילו אתה חייב עכשיו לעשות כך ואתה לא מסוגל להתגבר, זה שגורם לך להגיד דברים שאחר כך מצטערים עליהם, להכניס לפה מאכלים שאחר כך גורמים לך לחשוב, איזה טיפש אני, מה כל כך התלהבתי לאכול, וכי מה היה קורה אם הייתי אוכל משהו אחר… היצר רוצה שתפסיד את כל הטוב שבורא עולם רוצה לתת, הוא יוצא איתך למלחמה מבפנים בתוך הלב, הוא יודע עליך הכל, ויודע בדיוק איך לשכנע אותך, והוא טוב בזה…

אני לבד במערכה??

אני לא מבין, אם זה כל כך נורא, אם היצר כל כך חזק, וכמו שאמרת, אני ממש מרגיש שזה בלתי אפשרי עכשיו להתגבר, אז למה בורא עולם זרק אותי לבד במערכה? איך אני אמור לנצח אם אני מרגיש שכבר אי אפשר? הצלחתי פעם, הצלחתי פעמיים, אבל בסוף זה מתפוצץ, כמה אפשר? למה בורא עולם זורק אותי בתוך קרב כל כך קשה?

אתה צודק, אף אחד לא אמר שזה קל, אבל דבר שהוא קל מדי, גם שווה בדרך כלל כלום, אתה מעדיף לעבוד עבודה קלה, לשבת כל היום בתור שומר בחנות ספות, להשגיח שאף אחד לא יגנוב ספה או כורסא, ולהרוויח 20 שקל ביום, או לעבוד עבודה יותר קשה, ולהרוויח 500 שקלים ביום?

לא רק זה, עזוב את הכסף, אם טיפסת על גבעה בגובה 100 מטר, שזה פחות מגובה של כביש ממוצע שעולה ויורד, אתה מרגיש טוב עם עצמך? אתה אומר לעצמך, בואנה, איך הצלחתי לעשות את זה? איזה תותח אני! מצחיק אה?

אבל הר בגובה של קילומטר או שניים, משהו כבד, כמו לעלות איזה 200 קומות, אתה מטפס איזה שעתיים, ואז מגיע למעלה, לשפיץ של ההר, מסתכל על כל האזור למטה, איך ההרגשה? מרגיש טוב עם עצמך? למה? הרי הזעת, התעייפת, מה כיף בזה? ברור מה כיף בזה, זה היה אתגר, זה היה משהו קשה, התאמצתי והצלחתי.

בעולם הזה לא צריך לחפש הרים, יש לך אתגרים יותר קשים כל יום. כל פעם שאתה יוצא לרחוב ורואה דברים שאסור לראות, מאכלים שאסור לאכול, אתה עומד בפני הר, יש לך אתגר, זה לא עונש, זו מתנה, זו אפשרות להרגיש כל יום את אותה הרגשה שהיית מרגיש אם היית מטפס על הר.

אבל מה עם הקושי, וזה שאני מרגיש שאני לא מסוגל?

במלחמה נגד יצר הרע אף אחד לא מסוגל לנצח לבד, הוא מלאך של אש, הוא מומחה גדול, הוא יודע הכל, וכדי לנצח צריך מאמץ!  אבל תזכור שאתה לא לבד במערכה!

יש לך את הגיבוי הכי טוב בעולם – בורא עולם מגבה אותך! אבל לפני הגיבוי הוא בודק – האם אתה זוכר את העצה שנתתי לך, "הקם להרגך השכם להורגו"? זו העצה מספר אחד, אל תחכה שהוא יפתיע אותך. וזה מה שבודק אצלך בורא עולם – השכמת לפני היצר?

אמרת לעצמך, אני אנסה לנצח, אני אשתדל עוד לפני שהיצר יבוא לשכנע אותי?

אם כן, אז יש לך גיבוי, בורא עולם לא עוזב אותך לבד, אבל רוצים לראות שאתה מתחיל!

זו כוונת התורה "ונתנו ה' אלקיך בידיך", ברור לנו שאתה צריך עזרה, ואתה תקבל אותה, אתה לא לבד במערכה, אבל אתה צריך להיות זה שיוצא קודם למלחמה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.