משנכנס אב ממעטין בשמחה

בערב מתחיל ראש חודש אב, אז רק אזכיר כמה הלכות:
1. קניות – מותר רק דברים שנמצאים כרגע במחיר נמוך במיוחד, ואחר כך לא ניתן יהיה למצוא בכזה מחיר, או דברים "שבאמת" נחוצים לשימוש. אם יש ספק, תשאלו.
2. אכילת בשר – לבני ספרד מותר עדיין ביום ראש חודש, לבני אשכנז אסור כבר ביום ראש חודש, כך שצריך לסיים מהר כל מה שנשאר משבת.
3. רחיצה – למנהג בני אשכנז אסור להתרחץ כלל (גם מים קרים) מראש חודש אב, וכן אסור לכבס וללבוש בגדים מכובסים, לכן יש להכין מהיום בגדים.
למנהג בני ספרד מותר עד השבוע שבו חל תשעה באב, כך שהשנה כשחל ביום שלישי, זה אומר שאסור להתרחץ רק מיום ראשון הבא, וגם זה אסור רק במים חמים, אך מים קרים מותר.

גם לפי מנהג בני אשכנז, מי שמרגישה שהיא לא מסוגלת וזה מצער אותה, יכולה להתקלח במים קרים, ובלבד שלא תכוון להנאה אלא לנקיון.
בכל מקרה מי שנמצאת בארץ ישראל, אפילו אם זה לא מצער אותה, צריכה לדאוג לא לצער אחרים (במיוחד באוטובוס דחוס באנשים שלובשים בגדים ארוכים ומעילים שחורים בחום של 36 מעלות) כנראה שלא שייך לא להתרחץ, אלא אם כן היא יושבת כל היום במזגן…
כל זה מדובר כאמור במים קרים, אך לא חייב להיות קר שאי אפשר להתרחץ, אלא מותר לפתוח טיפה את החמים, אך בתנאי שלא ירגישו שיש מים חמים כלל, אלא יהיו יותר קרים ממים פושרים.

חוק שטבע בורא עולם בנפש האדם – רק מי שתדע להמנע מלעשות משהו אפילו כשהיא ממש רוצה (אמבטיה חמה…), היא זו שתדע ליהנות מזה בעתיד, אך מי שחי בלי גבולות וחושב שיש לו הכל כי הוא לא צריך להימנע מכלום, בסוף מגלה שאין לו כלום, כי הנאה באה רק מתוך חיסרון, וההנאה הכי גדולה באה מהרגשה של שליטה עצמית, של הישגים אישיים ושל התגברות ועמידה בדברים שאני מאמינה בהם!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: