שילוח הקן

 

"לא תיקח האם על הבנים" – בפרשה מופיעה מצוות שילוח הקן – אם מישהו רואה ציפור דוגרת על ביצים או אפרוחים באמצע היער, והוא רוצה לקחת את הביצים, הוא צריך קודם לשלח את הציפור כדי שהיא לא תראה ותצטער מכך. המצווה נוהגת רק בציפור טהורה כגון יונה, אווז וכו' ורק בעופות שלא נמצאים ברשותנו, אלא במקום ציבורי.

אם אין לנו צורך בביצים, אזי לאחר שילוח הציפור וזכייה בביצים, אפשר להחזיר את הביצים למקומם ולהפקיר אותם, וכך גם קיימנו את המצווה וגם השארנו לציפור את הביצים, וגם אם ירצה מישהו אחר לקיים את המצווה, הוא יוכל.

—————————–

זכור את אשר עשה לך עמלק – למרות שאין אומה בעולם שלא נלחמה בעם ישראל, בתורה יש מצווה מיוחדת לזכור דווקא את המלחמה של עמלק בבני ישראל. מדוע? כי עמלק מסמל את הקונפליקטים הפנימיים שלנו, את הנידנוד באמונה, את שורש הספק, את משבר הערכים שקורה בתוכנו…ספק הוא דבר טוב, הוא מוביל אותנו לחקירות וגילוי האמת, אך ברגע שהגענו אל האמת, אנו צריכים לעשות את הצעד הסופי שהוא עזיבת הספק לחלוטין והידבקות באמת. את כבר יודעת מה את צריכה לעשות, מה הדבר הנכון, ואז מתחילה מלחמה פנימית, מלחמה של ספקות…

אתמול בכנס הגיעו כמה אנשים להתנגד ל"כפיה הדתית", באיזו זכות אנו מקיימים שיעורי תורה מעשירים לציבור. ואז בא "חכם" אחד והחליט שבתור צעד מונע, הם יורו למורי בתי הספר להעביר שיעורים ב"חשיבה ביקורתית", כדי שלא חס ושלום הילדים יתפתו להקשיב לרבנים.

נראה לי שזו ההצלחה הגדולה ביותר של הערב, אם נצליח לפתח אצל הילדים חשיבה ביקורתית, לא לקבל בתור אמת מוחלטת כל תיאוריה מדעית וכל הסבר שנשמע מפי מדען, לא לקבל את זרימת החיים המודרנית פרסומות – קניון – קניות בתור מציאות קיימת, אלא נבדוק מדוע אנו כאן בצורה ביקורתית, יש לנו סיכוי הרבה יותר להגיע אל האמת, אך לא לשכוח את עמלק – ברגע שהגענו אל האמת, הספק כבר לא עוזר לנו, הוא רק מערער לנו את האמונה, ולכן ביהדות דווקא לאחר הבדיקה השכלית מגיעה האמונה, מעכשיו והלאה אני בוטחת בבורא עולם, וסומכת עליו בכל צעד ושעל של חיי!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: