נעליים ביום כיפור

אחד מחמשת האיסורים ביום כיפור הוא לנעול נעלי עור. נעליים שאינן עשויות מעור, אף אם הינן נוחות מאוד כגון נעלי ספורט, קרוקס וכו' מותר לנעול, אך יש כאלו שאוסרים ולכן אם יש לך נעל מבד פשוטה ביותר זה עדיף, אך אם אין, מותר כאמור לנעול גם את הנעל הנוחה.

גם אם הנעל נראית כמו עור, כל עוד היא לא ממש מעור, מותר לנעול אותה.

חגורת עור וכו' מותר, וכן לשבת על ספה מעור או שאר כלים מותר.

——————

אף על גב שכוחה של תפילה הוא אדיר ומסוגל לשנות כל נקודה שבחיינו, עדיין כוח התפילה לפעמים מוגבל. גם כוח התענית גדול, ולכן אנו צמים בעת צרה, אך גם כוח התענית מוגבל. אך יש דבר ששווה אף יותר מתפילות ותעניות, ומהו?

בפורים, במגילת אסתר, כשאסתר וכל עם ישראל ניסו לבטל את הגזירה של היטלר להשמיד את כל היהודים, הם כמובן קבעו לצום, וגם קבעו תפילות, כמו שצריך. אך עדיין זה לא הועיל לעורר רחמי שמיים. ולכן אסתר עשתה משהו נוסף. היא אירגנה משתה, והזמינה אליו דווקא את המן הרשע שהוא מקור הצרות!

מדוע? כדי שהקב"ה יראה איך היא צריכה להחניף לרשע הזה, ולהשפיל את כבודה – היינו להתגבר על יצר הכבוד הטבעי שיש באדם, ובזכות זה שהיא הצליחה להתגבר, יהיה בכוחה לעורר רחמי שמיים ובכך הקב"ה יסכים לעשות בשבילה נס!

וזה עובד גם בשבילך. יום כיפור, מתפללים, צמים, הכל מאוד חשוב ומועיל, אך ישנה עוד עצה – להתגבר על המידות, למחול לחברה שפגעה בי, לדודה שפעם העליבה אותי, לאמא שאני חושבת שהיא נודניקית מדי, לרדת קצת מהגאווה הדבוקה בליבנו, ובכך נזכה גם לרחמי שמיים כשנצטרך להם, וגם לחיים של אושר ושלווה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.