חולה בתשעה באב

אמנם יש עוד כמה ימים, ועדיין יש לכן תקווה שיבוא משיח והצום יבוטל, אך כל עוד הוא לא הגיע אנחנו מתכוננים לצום…
צום תשעה באב חמור משאר הצומות, אך קל יותר מיום הכיפורים שהוא הצום היחיד מהתורה.
חולה שאין בו סכנה והוא חלש ומצטער מהצום – פטור. הוא יכול לאכול כמה שרוצה, לא צריך לאכול מעט. כמובן עדיף לא להתענג יותר מדי ביום כזה אלא יאכל דברים בסיסיים לצורך בריאותו.
גם לילדים עדיף לא לתת מעדנים וממתקים…
מי שהיא בהריון או כבר ילדה ועברו שלושים יום מהלידה צריכה לצום אלא אם כן היא עדיין מרגישה חולה ואז פטורה כמו כל חולה.
אם האישה בהריון מרגישה שאינה יכולה לצום בגלל הקאות בחילות וכו', פטורה מהצום. וכן מניקה, אם יש חשש אמיתי שהצום יפגע בחלב לתינוק, אינה צריכה לצום.
מי שיש לה ספק האם היא נחשבת חולה לעניין הצום, שתתחיל לצום, ואם תרגיש שהיא חולה, אז תאכל.
מי ששותה תרופות וצריכה מעט מים כדי לשתות אותם, מותר.
בפרשה – משה רבינו אומר לעם ישראל "והנכם היום ככוכבי השמים!" כל יהודי ויהודיה הוא ענק כמו כוכב! ויש כאן שני רבדים. מצד אחד כוכב לא עושה הרבה אור, צריכים את כל הכוכבים בשמים כדי להאיר את הלילה, גם עם ישראל כשהם ביחד הם מהווים משהו אדיר ועצום, אך האמת היא שכל כוכב הרבה יותר גדול מהשמש האדירה הזאת שמאירה לכל העולם, אז למה הוא לא מאיר כמו השמש? כי אנו מסתכלים עליו מרחוק, אבל היינו מסתכלים מקרוב היינו רואים את העוצמה והאור שלו.
אז גם אם לפעמים את מרגישה רחוקה מחלק מההלכות, את מרגישה שאין לך הארה, לכולן זה בסדר, אבל אני לא מרגישה מחוברת, אולי אני יותר חלשה…? טעות. זה רק כי עדיין לא הסתכלת על עצמך מהמקום הנכון, מנקודת המבט הנכונה, ודווקא קיום ההלכות הוא הדרך היחידה להאיר את המצב, לנקות את הלב, ולראות את עצמך בתמונה ברורה יותר!

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: