עשרת ימי תשובה

בעשרה ימים שבין ראש השנה ליום הכיפורים משתדלים להקפיד על דברים שאנו לא מקפידים עליהם בדרך כלל בשאר ימות השנה, לנסות לפחות בשבוע הזה לעשות עוד כמה דברים, ולמרות שאנו יודעים מראש, וגם אומרים בפה – שזה רק לשבוע הקרוב, עדיין הדבר אהוב אצל בורא עולם ומשמח אותו, כי זה מראה שאיכפת לנו, שאמנם אנו לא מוכנים עדיין לעשות זאת תמיד, אך אנו מוכנים לפחות להתאמץ לפחות לזמן קצר. ממש כמו אדם שהולך לדיון בבית המשפט, הוא לובש בגדים מכובדים שהוא לובש בכל יום. וכי השופט אינו יודע שאיציק האינסטלטור לבש חליפה בפעם האחרונה רק כשהוא התחתן? יודע בוודאי, אך עצם זה שהוא מתאמץ כדי להיראות מכובד מראה לשופט שאיכפת לו. לכן כל אחד יכולה לקבל על עצמה לפחות לשבוע הקרוב להתאמץ לקיים איזו הלכה, שתשאל ותמצא משהו שיתאים לה וכך נראה לבורא עולם שאנו משקיעים ומתאמצים להתקרב אליו בזמן זה, כשהוא קרוב אלינו מתמיד.

———————

כותב הרמב"ם בהלכות ראש השנה – כל אדם צריך לראות את עצמו כאילו יש לו חצי זכויות וחצי עבירות, וכן העולם כולו, יש בו כרגע בדיוק חצי זכויות וחצי עבירות, מצד אחד כל כך הרבה מעשים רעים קורים בעולם, אך מצד שני, הרבה חסדים ומעשים טובים.

ואולי… אולי בדיוק ברגע זה, מאזן הזכויות והעבירות של העולם, וגם שלך, הוא בדיוק שווה… ואם כן, את יכולה להכריע את כל עתידו של העולם, במעשה אחד שלך… או לזכות על ידי מעשה טוב, ואז מחר בבוקר אנשים יפתחו את העיתון ויגלו כותרות שמחות "נמצאה תרופה ל…".

אך את יכולה להכריע גם לחובה… ועל זה אמר שלמה המלך "וצדיק יסוד עולם" – מעשה אחד של צדקות, יכול למוטט או להעמיד את כל יסודו של העולם. זה הכוח שנמצא בידיים שלך, ובמיוחד בימים אלו, לאחר ראש השנה אך לפני יום כיפור, כל עזרה לזולת, כל מעשה חסד, לשמח את ילדיו של בורא עולם, יכולים להכריע את העולם כולו לזכות, ויכולים גם להכריע בלב שלך – אני בוחרת בטוב, אני בוחרת לחיות בעולם יפה יותר, ואני בוחרת להיות מאושרת על ידי זה שאני עושה דברים שאני מאמינה בהם!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.