שניים שאוכלים בשר וחלב

אם יושבים לאכול ביחד, אסור לאכול על שולחן אחד כשמישהו אוכל בשר והשני אוכל חלב, אלא אם כן מניחים איזה משהו לסימן על השולחן, כדי שלא יטעמו בטעות אחד מהאוכל של השני.

אם יושבים לאכול עם אנשים לא מוכרים, כגון על שולחן גדול בבית מלון או מסעדה, אזי הדבר מותר, שהרי אין חשש שתקחי משהו לטעום מהצלחת של אנשים זרים.

הסימן שמניחים צריך להיות דבר שלא נמצא שם בדרך כלל, כגון בקבוק שתיה שבדרך כלל לא נמצא על השולחן, מנורה, לאכול על מחצלות נפרדות (אם לא רגילים כך) וכו'.

עם זאת, במקרה שרק אחד אוכל, מותר לשני לשבת איתו ביחד למרות שאחד אכל חלבי והשני בשרי, במקרה הזה לא חששו שבטעות הוא יטעם מהאוכל שעל השולחן, אסרו רק במקרה שהוא בעצמו גם עסוק באכילה ואז יאכל גם מהאוכל של חבירו.

————————————-

התורה מצווה אותנו לאהוב את ה'. אך איך אפשר להכריח אותי לאהוב מישהו?? אהבה זה רגש, לא פעולה נשלטת!

אחת מהדרכים הגורמות לנו להרגיש שאוהבים אותנו, היא ההרגשה שהשני עושה בשבילי יותר ממה ש(אני חושבת ש)מגיע לי. אם הוא עושה בשבילי פחות, אז הוא נצלן, אם הוא נותן לי מה שמגיע לי, אז זו שותפות, אך אם השני עושה בשבילי יותר ממה שאני חושבת שמגיע לי, אזי אני מתחילה להרגיש שהשני אוהב אותי.

יוצא אם כן, שככל שאת חושבת שמגיע לך יותר, כך יש פחות סיכוי שתרגישי נאהבת, אם את חושבת שמגיע לך שבעלך יגיש לך כוס קפה עם עוגה למיטה, את לא תרגישי משהו מיוחד כשהוא יעשה את זה (בחלומות…). וכן להיפך, מי שקונה לעצמה את מידת הענווה, לא מגיע לי כלום, ממילא תזכה להרגיש אהבה בכל פעולה או מחווה טובה מצד השני, כי הרי לא הגיע לי ובכל זאת עשו בשבילי משהו נחמד.

ולכן גם מובנת דרישת התורה – לאהוב את ה' – אם נלמד את עצמנו לקום בבוקר ולהגיד תודה על כל דבר, הרי שאנו מפנימים את העובדה שלא מגיע לנו כלום, ולכן אנו אומרים תודה, ואם לא מגיע לנו כלום ועדיין אנו מקבלים כל כך הרבה, הרי שאנו זוכים להרגיש את האהבה של בורא עולם אלינו!

העונש הכי גדול של מי שחושב שמגיע לו הכל זה שהוא לא ירגיש אהבה! בדור שבו כולם חושבים שמגיע להם הכל, צריכים לשים הרבה יותר לב לכל הדברים הטובים, שנדע שכלום לא מובן מאליו, ובאמת לפתוח את העיניים והלב ולהגיד תודה לבורא עולם!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.