פתיחת סתימה בשבת

אחת מהמלאכות האסורות בשבת היא תיקון כלי, ולכן אם נסתם חור הניקוז בכיור או בשירותים אסור לפתוח אותו בשבת, שהרי בכך אנו מתקנים ומכשירים את הכלי לעבודה תקינה.

עם זאת, דברים שאנשים עושים בצורה תדירה והם מעשים קלים ולא מורכבים, אינם נחשבים כתיקון, אלא כהשתמשות (כמו שפתיחת דלת אינה נחשבת כבניית פתח, כי זה שימוש רגיל ופשוט), ולכן אם החור לא נסתם לגמרי אלא עדיין המים זורמים מעט, ואפשר לפתוח את הסתימה על ידי פומפה בקלות ובלי מאמץ, מותר לעשות זאת.

וכן מותר לשפוך מים רותחים לתוך חור הכיור כדי לפתוח סתימה (כשהמים עדיין זורמים קצת), אך יש לרוקן את הכיור ממאכלים ולייבש אותו מעט, כדי שהמים הרותחים לא יבשלו את המאכלים והנוזלים הנמצאים בכיור.

במקרה הצורך שישנה ממש בעיה בשבת אפשר לקרוא לגוי שיפתח את הסתימה.

———————————

"ראה אנכי נותן לפניכם את הברכה וכו'" – שמת לב שהתורה מתחילה בלשון יחיד "ראה" ומסיימת בלשון רבים "לפניכם"? מה פשר הדבר?

הקב"ה אומר לנו – נכון, אני מדבר איתך, אני רוצה שאת, הבת היקרה שלי תתקרבי אליי ותקיימי מצוות, ולכן אני מדבר בלשון יחיד… ועם זאת אני גם רוצה לרמוז לך יקירה, כל מצווה ומעשה טוב שאת עושה, לא מסתיים בך בלבד, הוא אמנם מתחיל איתך, הוא משפיע עלייך, אך הוא ממשיך הלאה… כל מעשה שאת עושה, ויהיה קטן אשר יהיה (בעינייך, לא בעיני…), יש לו השפעה על כל העולם כולו… לכן הפסוק מסיים בלשון רבים, להעביר לך את המסר, שייתכן שכל העולם כרגע תלוי במעשה אחד שלך, האם תהיה עוד רעידת אדמה ביפן, האם יפרוץ עוד טורנדו בפלורידה, וכמובן להיפך, האם יסוכל ניסיון פיגוע של חוליית מחבלים וכן הלאה… כן, בתור הבת של בורא יש לך כוח להכריע את כל העולם כולו, כמו כף מאזניים, לפעמים גרם אחד יכול להכריע את הכף ששוקלת קילוגרמים רבים. תזכרי, זה כוח עצום בידייך, אך זו גם אחריות…

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: