אנחנו מרוצים (חלק ב')

בערב הסעודית חי עשיר גדול, שלדעתי הצליח לסחוט ולמצות את הנאות העולם הזה בצורה המקסימאלית ביותר.

לשם שינוי הונו נצבר לא בגלל עסקאות הנפט, אלא מעסקים מודרניים שעשה באירופה, ארה"ב, ואפילו עם יהודים (יצחק תשובה)… הונו נאמד בכ-25 מיליארד דולר, מה שאומר שהוא לא נכנס לעשירייה הפותחת של עשירי העולם, אבל אין ספק שהוא יודע יותר טוב מכל עשיר אחר בעולם, כיצד להפיק את ההנאה המרבית מכל דולר שיוצא ממנו עד תומו.

כדי להבין במה מדובר, אתן מפרט עדין (מאוד) של אורח חייו, ומקצת מצעצועיו, ונתקדם ליסוד.

שמו "אל וואליד בן טלאל" (63), הוא התחיל את הקריירה שלו בתור סטודנט, ועם 30.000 דולר שאביו נתן לו במתנה, הוא החל לשגשג בעסקי הנדל"ן והקים את חברת "קינגדום הולדינג" המפורסמת.

בין הנאותיו הראוותניות כלולים: ציא של רכבי יוקרה (300), וזה חוץ מהרכב שכולו משובץ ביהלומים (48 מליון דולר) והאופנוע שאף הוא משובץ ביהלומים ("רק" 4.8 מליון דולר)

הוא לקח מטוס נוסעים הגדול ביותר בעולם (איירבוס (A38, פינה אותו מכל תכולתו, ובנה ארמון מצופה בזהב מעופף, מה שהפך אותו לאדם היחיד בעולם עם צעצוע שכזה. אגב, במטוס יש כסא מלכותי ענק ומפואר שגם "מלכת שבא" לא הייתה מתביישת בו… ואיך אפשר בלי חניה בתוך המטוס לרולס רויס…

יש לו שבעה או שמונה גמדים/ננסים שמקפידים להתלוות אליו לכל מקום כדי להצחיק ולשמח אותו אם חלילה יכנס למרה שחורה…

יש לו כ-20 ארמונות ברחבי העולם שבנויים מאלפי טונות של שיש איטלקי, שבכל ארמון יש מקסימום 420 חדרים… ובהתראה של שעה הוא יכול להביא 2.000 סועדים שיהנו מכ-20 מטבחים (טורקי, מרוקאי, לבנוני, טריפוליטאי, בוכרי, איראני וכו'…), ויש חברה שאחראית לספק בכל שבוע פרחים חדשים ורעננים מהולנד, כדי שחלילה חס ושלום לא יהיה מצב שהנסיך הנהנתן יגיע לאחד מהארמונות, ולא יהיה מספיק יפה ומהנה… כמובן שבשעת הפנאי אפשר להיכנס לבתי הקולנוע (רח"ל…) שיש בכל אחד מהארמונות או להתפרק קצת במגרשי הכדורגל, ואם השרירים תפוסים, אפשר לטייל בגן החיות הפרטי…

כמובן שגם היאכטה שלו צריכה להיות "היאכטה הפרטית הכי גדולה בעולם"… (לאחר שהתפטר מהיאכטה "הצנועה" שמכר לו טראמפ ב250 מליון דולר)

אינני רוצה להרחיב יתר על המידה גם על אחוזות הנופש הפרטיות, ועל שאר תאוות ושגעונות שמייצר המשועמם, אך ברצוני להבהיר מדוע החלטתי לשתף אתכם בסיפור זה: הנסיך הנ"ל מצהיר: "אני לא מרוצה!!! רק כאשר אהיה המלך של ערב הסעודית, אז אהיה מרוצה"!!! (רק לפני 4 שנים הוא הגיש תביעה שעלתה לו מיליונים נגד המגזין האמריקאי "פרובס" שהעריך את הונו רק ב-20 מיליארד דולר, במקום ב- 29.6 מיליארד…) 

* * *

הגמרא (נדרים מט:) מספרת על רבי יהודה שהיה עני מרוד, ג' סיפורים:

א. הוא ישב לפני רבו, ר' טרפון. ר' טרפון אמר לו: פניך צהובין (שמחים) היום?! ענה לו ר' יהודה: הסיבה לכך, שאתמול עבדיך יצאו לשדה והביאו לי "תרד" (מצרך יקר באותה תקופה) ואכלתי אותו בלי מלח, ואם הייתי אוכל אותו עם מלח, כל שכן שפניי היו צהובין…

ב. מטרוניתא אחת שאלה אותו: כיצד יתכן שכבודו מורה הוראות ופוסק הלכות בעוד שכבודו רווי בכמויות מכובדות של יין? הלא ידוע שאסור להורות הלכה בשכרות? (היא שאלה זאת משום שראתה אותו שמח וצוהל בלי הפסקה, והיא סברה שרק יין עושה כזו עבודה…) ענה לה ר' יהודה: אני מבטיח לך שאני רגיש ליין ולא שותה יין להנאתי כלל וכלל, וכשאין ברירה (קידוש והבדלה) אני טועם רק כמה שמחייבת ההלכה, ומכיון שבפסח צריך לשתות ד' כוסות, אני שותה אותם במסירות נפש, וכתוצאה מכך אני מלפף סביב ראשי מטפחת, ומהדקה חזק כדי להפחית את כאבי הראש שהיין עושה לי, ואני מסתובב כך עד חג השבועות! ולשאלתך מדוע פניי מאירים, התשובה: חָכְמַת אָדָם תָּאִיר פָּנָיו (קהלת ח, א).

ג. אמר צדוקי משועמם לר' יהודה: מכיון שאתה שמח ועליז כל היום, ישנם שתי אופציות כדי להסביר את התופעה: א. שאתה מלווה בריבית. ב. או שאתה עוסק בגידול חזירים – כי בשני התחומים הללו אדם יושב לו רגל על רגל, ומקבל תשואה שמנה ומכובדת מבלי להתאמץ יותר מידיי… ענה לו ר' יהודה: התורה אוסרת את שתי האפשרויות שהצגת, ולכן לא שייך שאעסוק בהם. והתשובה לשאלתך: יש לי 24 בתי כסא בדרך מביתי לבית המדרש, ולכן אין סיכוי שאצטרך להתאפק אפילו לשנייה אחת, וזו הסיבה שפניי צהובים. עד כאן תמצות דברי הגמ'.

כעת בוקעת שאלה גדולה ועצומה: שלשה אנשים שאלו את אותה השאלה, וכל אחד קיבל תשובה שונה בתכלית, הכיצד?

חשבתי לומר בס"ד: שלכולם הוא ענה את אותה התשובה, אך לכל אחד בשפה שלו, כאשר את התשובה הברורה והאמיתית, הוא ענה דווקא למטרוניתא ששאלה שאלה הגיונית ובדרך ארץ, ולכן ענה לה ר' יהודה שהוא שמח צוהל ומאושר מכיון שהוא חכ"ם – דהיינו שמסתכל על חצי כוס מלאה, ועל זה אמר שלמה המלך: "חָכְמַת אָדָם תָּאִיר פָּנָיו" – שהרי מי שנהנה ממה שיש לו, הוא תמיד יהיה מרוצה, כי תמיד יש לו מה שהוא רוצה, ולכן פניו מאירים.

ומדוע לא ענה תשובה זו לר' טרפון? מכיון שר' טרפון היה רבו כאמור, וזה לא דרך ארץ לומר לרב "אני חכם" (ואתה לא…)… ובקשר לצדוקי שדיבר לרב כאחרון הפרחחים בשוק, ענה לו ר' יהודה כאיוולתו: לא צריך להיות עשיר בשביל להיות שמח, אלא גם אם כל מה שיש לך זה רק בית כסא זמין, אפשר להיות שמח ומאושר… (בהמשך הגמרא מספרת שלא היה לו איך לצאת מהבית מכיון שרעייתו יצאה לשוק עם המעיל המשותף…).

(כדאי מאוד ללמוד את הגמרא בעיון מדף מט: עד נ:, ומי שיתעמק ויתבונן, ימצא שם מרגליות גדולות ועצומות בזה הנושא במיוחד. – לצערי לא אוכל להרחיב ביריעה קצרה זו)

נמצאנו למדים שהעושר לא קשור ב"כי הוא זה" לאושר (חוץ מהחרוז…), אלא הדבר היחיד שיגרום לך להרגיש שמח וטוב לב כל החיים הוא: רק אם תעריך את מה שיש לך, ותתרגש מהמחשבה שאתה בר מזל שזכית להיות יהודי! ואם נמצאים בך כל האברים, אתה בכלל צריך להיות שיכור משמחה, ואם כל האברים פועלים כראוי, אתה צריך לרקוד כל היום ללא הפסקה… וכן הלאה אם יש לך עוד בונוסים כגון: לחם לאכול, בגד ללבוש, אשה, ילדים, משפחה, חברים, קריירה וכו' אתה צריך רק לשמור על עצמך שלא תשתגע מרוב שמחה…

* * *

ולסיום ניגע בעוד נקודה, שעלולה להיות עבורנו תקלה: שהרי אם תמיד נסתפק ממה שיש לנו, נוכל לקבור חלילה את מידת השאפתנות שהטביע בנו בורא עולם, ואף יצר התחרות והכבישה ישאר אלמן?!

אולם משה רבנו מלמד אותנו בפרשתנו הנפלאה והמרתקת, שאדם נולד עם צורך ודחף לשאוף ולהתקדם, לכבוש יעדים ולהצליח! אך במקומות הנכונים שיובילו אתנו לעולם המנצח שלמים ומנצחים.

מאז שמשה רבנו נולד, לא עבר עליו יום משעמם… הוא תמיד פעל ועשה דברים לא שגרתיים, הוא תמיד הצליח לגרום לבורא עולם לרחם ולמחול לעם ישראל, ואפילו (כביכול) לחזור בו מגזרותיו, לאמור, שהשאפתנות מקומה בעבודת ה' ובקדושה.

וגם כשגזר בורא עולם על משה רבנו שלא יכנס לארץ, משה רבנו לא הרפה והתפלל 515 תפילות, עד שבורא עולם עצר אותו ואמר: "רַב לָךְ, אַל תּוֹסֶף דַּבֵּר אֵלַי עוֹד בַּדָּבָר הַזֶּה". בדיוק כאן משה רבנו נעצר, וממשיך להיות מרוצה ללא שום טענה, מכיון שהוא מבין שבורא עולם יודע הרבה יותר טוב ממנו מה טוב עבורו, אך זה עדיין לא מנע ממנו להשתדל ולשאוף לבטל את הגזרה, כי זוהי חובתנו, לשאוף, לרצות ולפעול, אך התוצאה היא אך ורק ביד בורא עולם הטוב והמטיב, וכל שעלינו לעשות הוא להיות מרוצים, שמחים ומאושרים, כי אנחנו בידיו של בורא עולמים שאין גבול וסוף לרחמים והאהבה שלו אלינו!

אשרינו שזכינו!

שבת שלום ומברוך!

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.